GeoPortal Facebook obce Zdiby

Aktuálně se nacházíte zde

Obsah stránky

 

 

OBECNÍ ZNAK A PRAPOR

Návrhu obecního znaku a praporu zpracoval pan Stanislav Kasík z heraldické kanceláře Dauphin v Roudnici na Labem. Dne 17. září 2003 se návrhem zabýval Podvýbor pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a doporučil jej ke schválení.

Předání dokumentu o udělení znaku a praporu obci proběhlo 8. října 2003 v budově Parlamentu ČR v Praze na Malé Straně. Dokument převzal starosta obce pan Jan Tvrdý od předsedy Poslanecké sněmovny pana Lubomíra Zaorálka.

Znak - čtvrcení rozděluje štít na čtyři pole, která symbolizují čtyři části dnešních Zdib. Křížení připomíná zasvěcení zdibského kostela Povýšení sv. Kříže. Barevnost jednotlivých polí je inspirována červeno-modrým polceným štítem Radeckých z Radče, který je výrazným rodem v dějinách Zdib a Přemyšlení. Vozovým kolem se připomíná formanství a zároveň důležitá obchodní cesta, po níž z Prahy a do Prahy směřovaly vozy se zbožím a cestujícími. Poštovní trubka ukazuje na další tradici na této důležité zemské cestě, kterou byla poštovní stanice.

Vlajka vychází ze znaku.

                                                                                               

Patička stránky