GeoPortal Facebook obce Zdiby

Aktuálně se nacházíte zde

Obsah stránky

 

POCITOVÉ MAPY – VÝSLEDKY PRŮZKUMU

Pocitové mapy odevzdalo vyplněné téměř 100 domácností.

Často obyvatelé uvádějí, že se jim ve Zdibech žije dobře v příjemném prostředí, v udržované zeleni, v přírodě a při tom blízko Prahy, která má snadnou a rychlou dostupnost. Mezi příjemné lokality patří zejména Povltaví s cyklostezkou, pěkným prostředím k procházkám a možnost občerstvení, zámek Zdiby s přilehlým parkem a kostelíkem, hřiště u Sokolovny včetně zrekonstruované Sokolovny, dětské hřiště ve Veltěžské, fotbalové hřiště, náměstíčko na Brnkách, lesík na Zlatém kopci, Drahaňské údolí, Formanská na Zdibsko i na Prahu podél hřiště a řada dalších klidných míst v jednotlivých lokalitách Zdib. Z občanské vybavenosti to jsou škola včetně plánovaného rozšíření, mateřská školka, pošta, knihovna, cukrárna, kadeřnictví, pekárna, hospůdka a obchůdek na náměstí M. J. Husa. Nikdo neuvedl, že by se zde cítil nebezpečně (až na dopravu v Průběžné, Na Brnky a K Holosmetkům – pro chodce a cyklisty a volné pobíhání agresivních psů – Zlatý kopec, Brnky).

 

Dětská hřiště, sportoviště

Přišla řada námětů na lokality, kde vybudovat dětská hřiště a sportoviště a na rozšíření stávajících.

Současně s rozšířením školy zde vybudovat hřiště se sportovní halou, hřiště u Sokolovny rozšířit na multifunkční sportovní areál, v oblasti u Vltavy zbudovat dětské hřiště a sportoviště, upravit cyklostezky, okolí zámku Na Brnkách zrenovovat, vybudovat dětské hřiště a sportoviště, dětské hřiště v parku u zámku Zdiby, rozšířit dětské hřiště Veltěžská, Sloupova, hřiště nad Syslovákem, zrenovovat koupaliště. Nové navrhované lokality – oblast ulice Pod Mezí, oblast nové zástavby na Holosmetkách, hřiště pro děti i dospělé u autobusové zastávky V remízkách, náměstí M. J. Husa, Soběslavovo náměstí, u lesa Na Čihadlech  a další.

 

Komunikace, doprava

Nejkritizovanější – v nejhorším stavu jsou ulice K Holosmetkům a Na Brnky od křižovatky s ulicí Na Ladech, Přemyšlenská až po zámek Brnky, včetně navazujících Sedlecká cesta a Roztocká až k Vltavě. Je požadována celková rekonstrukce, dvouproudá silnice včetně chodníků a osvětlení. Průběžná po celé obci je hodnocena jako značně nebezpečná a úzká – nenavazující chodníky, nutnost častého přecházení, chybí přechody (u Syslováku, u obchodu, u cukrárny, u OÚ, Soběslavovo náměstí, ul. U Cihelny). Je zde naprostý nedostatek parkovacích míst, hlavně u školy, OÚ, pošty a cukrárny. Je navrhováno upravit Soběslavovo náměstí na parkoviště včetně BUS zastávky. Pražská – řešit záchytné parkoviště u budoucí konečné tramvaje, na křižovatce s Průběžnou zřídit kruhový objezd. Od Průběžné po Celnici postavit protihlukovou stěnu. Chybí chodníky a přechody k Lidlu, přechody u autobusové zastávky U Výzkumného ústavu, U parku, U celnice.

Nedodržování rychlosti. Obnovit měření rychlosti v obou směrech, zejména mezi Průběžná – celnice. Chybí cyklostezky. Při výstavbě tramvaje instalovat odhlučněné kolejiště, parkování pro kola u stanic. Dále je uvedena řada konkrétních cest a míst po celé obci, kde je špatná vozovka, chybí chodníky a osvětlení.

Vítané je plánované prodloužení tramvaje do Zdib, požadováno je spojení do Roztok – přívoz pro auta, most. HOBR Expres – je požadováno více zastávek až k řece, pravidelný celodenní provoz, dojezd až k metru.

Upravit přednosti v jízdě v nové zástavbě u Klecan, ale i na jiných nepřehledných místech, kde dochází k nerespektování přednosti zprava.

 

Stavby, rekonstrukce, investice

Na prvém místě je dostavba školy a přilehlého sportoviště, renovace zámků Zdiby, Přemyšlení, Brnky – včetně úprav okolí (sportovní a kulturní využití). Areál Tesly a Soběslavova náměstí využít jako veřejný prostor pro lidi, služby, park. Ve Zdibech chybí centrální náměstí – využít prostory u školy. Statek, stodola, vepřín v centru odkoupit, zbourat a vytvořit zde společenské a sportovní centrum v zeleni. Dokončení kanalizace a vodovodu v celé obci. Při povolování zástavby nechat volná místa pro občanské využití. V západní části Zdib (Brnky, Zlatý kopec, Lada, Holosmetky) chybí obchody a služby. Marinu u Vltavy řada lidí vítá, ale byly i hlasy proti. Je požadována revitalizace Přemyšlenského potoka, ale řada lidí je současně proti. Je žádána obnova původních cest a remízků, které byly zrušeny – nové polní cesty, menší pole, pěší okruhy a cyklostezky po celých Zdibech. Jsou i některé negativní ohlasy na další rozvoj Zdib – zastavení výstavby a přestaveb chat na Brnkách a Holosmetkách, obava z ohrožení venkovského rázu obce, chybí regulace výstavby Na Brnkách – dvoupatrové domy, doprava, hluk, ne další komerční výstavbě u dálnice, nekácet větrolam. Zakonzervovat rozvoj – je toho moc, více zeleně, omezit dopravu.

 

Ostatní

Dotazníky obsahují řadu dalších drobných připomínek, majících lokální charakter – například nepořádek kolem kontejnerů, přeplněné kontejnery, chybějící kontejnery v určitých částech, úklid lesíků a černých skládek, chybí větší zodpovědnost obyvatel k okolí a přírodě.

 

15. července 2020

Pocitové mapy

Název Typ
Pocitové mapy - přehled odpovědí xlsx xlsx
Pocitové mapy - vyhodnocení souhrn docx docx

Patička stránky