Jednání ohledně zápachu

Zápach Drasty
Dnešního dne jsem se zúčastnil , společně se starosty okolních obcí, obeznámení se situací okolo odkaliště Drasty. Toto odkaliště vykazuje v posledních týdnech silný zápach, který je cítit i ve Zdibech.
Zápach pochází z kalů, které byly odčerpány z čističky odpadních vod v Praze na Císařském ostrově a byl způsoben havárií  v kalovém hospodářství v říjnu 2016 na Císařské louce. Tehdy došlo k odčerpání  neředěného kalu z havárie přímo na Drasty do 17 odkalovacích nádrží , kde nyní dochází k technologickému vysušování  a tím i zápachu.
Provozovatel odkaliště řeší odstranění zápachu postřiky, vysazováním květin a vybudováním valů s porosty. Příčinou ale zůstává  technologický systém, kdy při havárii dochází k odčerpání neupravených kalů přímo do Drastů.
Přítomní  si vyslechli chystaná opatření  provozovatele, ale svůj tlak na řešení této situace zaměří na majitele Pražské vodovody a kanalizace, kteří jsou odpovědni  za havárii a její řešení.
Jiří Žáček
Příloha:  Vyjádření PVK, návrh požadavků Klecansko, Větrušicko